29 жовтня 2024 року.
28 жовтня 2024 року.
26 липня 2024 року.
Впровадження системи менеджменту на основі міжнародного стандарту ISO 37001_UA (ISO 37001_EN).
27 червня 2024 року.
24 травня 2024 року.
13 вересня 2023 року.
За фінансової підтримки Профспілкового комітету та працівників Поліграфкомбінату «Україна» частково були перераховані кошти на придбання квадрокоптера DJI Mavic 3 для розвідувального підрозділу Збройних сил України.
7 серпня 2023 року.
Важливість новацій при виготовленні державних документів, які потребують спеціальних елементів захисту
(коментар до статті онлайн-видання Українській правді)
Онлайн-видання «Українська правда» звернувся із запитом про запроваджені новації щодо виготовлення державних документів, які потребують використання спеціальних елементів захисту.
У статті, яка вийшла 7 серпня, видання фактично повністю проігнорувало надані факти та цифри, тому ДП «Поліграфкомбінат «Україна» публікує відповідь на запит у повному вигляді.
Відповідна інформація дозволить зрозуміти логіку та важливість запроваджених новацій. Завдяки цим змінам:
- дизайни захисних елементів, відтепер належать державі, а не приватним компаніям, що унеможливило безпідставне отримання цими приватними компаніями та їх бенефіціарами сотень мільйонів гривень роялті та авторських відрахувань;
- ціни на товари, що поставляються відповідно до укладених у 2022 році договорів, є суттєво нижчими від цін на аналогічні товари, що поставлялися впродовж 2017-2021 років;
- новий графічний дизайн марок акцизного податку відповідає директивам ЄС, що унеможливить їх підробку збільшить надходження до бюджету в десятки мільярдів гривень;
- загальна сума податків, яку сплатив ДП «Поліграфкомбінат «Україна» в 2022 році зросла на 58%, а дивіденди державі збільшилися в більш ніж 2 рази.
Відповідь на запит.
ДП «Поліграфкомбінат «Україна» є державним комерційним підприємством, що спеціалізується на виготовленні та персоналізації бланків ідентифікаційних документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України; бланків для оформлення результатів надання адміністративних послуг; марок акцизного податку; знаків поштової оплати; бланків інших документів, які відповідно до законодавства потребують використання спеціальних елементів захисту.
За даними Поліграфкомбінату «Україна», необхідність проведення зміни технологій, матеріалів та постачальників обумовлено наступним.
«У 2021 році Поліграфкомбінат «Україна» отримав листа НАБУ від 11.11.2021 № 0423-142/34794 про необхідність вжиття заходів щодо відмови від імплантованих захисних елементів, авторське право на які належать іноземній компанії.
Мова йде про те, що в Україні у 2012-2021 роках посадовими особами в інтересах приватних суб‘єктів господарської діяльності, за попередньою змовою, було створено «приватну монополію», зокрема на виробництво спеціальних захисних елементів. У зв’язку з цим стала можливою практика, коли на виготовленні документів, які видаються від імені держави, заробляють окремі приватні компанії.
Так, іноземними приватними компаніями було зареєстровано права інтелектуальної власності на промислові зразки, зокрема графічні дизайни захисних елементів, що використовуються в бланках ідентифікаційних документів, які відповідно до законодавства є власністю держави Україна.
Графічні дизайни імплантованих захисних елементів, що містять зображення малого Державного Герба та назви держави Україна, у 2013-2014 рр. безпідставно було передано у власність іноземним компаніям, якими у свою чергу зареєстровано авторське право на вказані зразки у Відомстві з інтелектуальної власності ЄС.
Відповідно до європейського законодавства від виробника таких спеціальних захисних елементів сплачується винагорода (роялті) за використання зареєстрованих промислових зразків, об’єктом яких є вищевказані захисні елементи.
За повідомленням НАБУ (лист від 7.09.2021 № 0423-142/27417) основною метою створення компаній посередників було відмивання грошових коштів та отримання, згідно з європейським законодавством, роялті.
Внаслідок цього державі щороку завдавались збитки, про що свідчить досудове розслідування Національного антикорупційного бюро України у кримінальному провадженні внесеному 19.10.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 52019000000000925 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 28 (Вчинення кримінального правопорушення групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), частиною 2 статті 364 (Зловживання владою або службовим становищем) та частиною 2 статті 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України щодо зловживання службовим положенням посадовими особами в інтересах приватних українських та іноземних суб‘єктів господарської діяльності.
На сьогодні у даній справі державне підприємство визнано потерпілим, а НАБУ оголошено колишнім посадовим особам Поліграфкомбінату «України» підозру у даній справі.
На початку 2022 року Уряд підтримав ініціативу НАБУ та змінив технічні вимоги й зображення захисних елементів українських документів. Права інтелектуальної власності на промислові зразки, в тому числі нові графічні дизайни захисних елементів, відтепер належать державі в особі ДП «Поліграфкомбінат «Україна».
Зауважимо також, що новий захисний графічний дизайн марки акцизного податку відтепер включає комплекс явних та прихованих елементів захисту, регламентованих Директивою Європейського парламенту та Ради 2014/40/ЄС від 03.04.2014 року, її Імплементаційним рішенням № 2018/574 від 15.12.2017 року, а також стандартом Міжнародної організації із стандартизації (ISO) 22382:2018.
***
Щодо нових принтерів для виготовлення документів.
Раніше, до 2023 року, для друку бланків національного та міжнародного посвідчень водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, використовувались принтери TOPPAN CP500.
Постачальниками принтерів Toppan CP500 та витратних матеріалів до них були ті самі компанії, які є стороною кримінального провадження НАБУ.
За наявною інформацією авторське право на емблему МВС України, яка наноситься на захисну плівку для принтера TOPPAN CP500 для персоналізації посвідчень водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, у 2014 році привласнила собі компанія, яка розташована в США.
Окрім того, обладнання Toppan CP500 є у вільному продажі https://idcard.com.ua/ua/printer-toppan-cp500/ та використовується у тіньовому бізнесі з підроблення документів, що підтверджується фактами виявлення в Україні правоохоронними органами масового виробництво підроблених посвідчень водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. З офіційних джерел засобів масової інформації слідує, що під час обшуків вилучено принтер Toppan CP500 та витратні матеріали до нього, у тому числі й ті, що містять захисний елемент (емблема МВС).
Також це обладнання не забезпечує відповідний рівень захисту нанесеної (персоналізованої) інформації на документи – внаслідок впливу зовнішніх факторів персональні дані власника документа й інші дані протягом року використання стираються (легке зняття з бланку персональних даних для повторного нанесення використовується під час виготовлення підроблених документів).
Відповідно, Постановою КМУ від 23.02.2022 р. № 275 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 року № 844» було посилено захист персоналізованих бланків посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу обов’язковим використанням додаткового захисного покриття підвищеної міцності.
На заміну принтерів Toppan CP500 в регіони здійснюється постачання обладнання Swiftpro K60. Постачання здійснюється на безоплатній основі, загальна кількість 750 шт.
Станом на сьогодні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482 «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» безкоштовно передано принтерів у кількості 473 шт., з них 100 шт. для потреби ЦНАПів, 373 шт. – ГСЦ МВС.
До кінця 2023 року заплановано до передачі 277 шт. принтерів.
Перехід на оновлене обладнання для персоналізації унеможливлює підробку документів з використанням нових витратних матеріалів, а також повторне використання бланка.
***
Щодо обрання постачальника.
Обрання постачальників основних матеріалів здійснюється Поліграфкомбінатом «Україна» згідно з нормами чинного законодавства. Перевага надається суб’єктам господарювання, які є виробниками та які спроможні безперервно поставляти матеріали високої якості за найнижчою ціною.
Слід зазначити, що ціни на товари, що поставляються відповідно до укладених у 2022 році між Поліграфкомбінатом «Україна» та ТОВ «Поллі-Сервіс» договорів, є суттєво нижчими від цін на аналогічні товари, що поставлялися підприємству іншими постачальниками впродовж 2017-2021 років.
Водночас зазначаємо, що відповідно до вимог внутрішніх локальних актів Поліграфкомбінату «Україна» та з урахуванням розробленої Національним агентством з питань запобігання корупції у 2022 році Настанови щодо здійснення уповноваженим аналізу контрагентів у публічних закупівлях Уповноваженим з антикорупційної діяльності підприємства, в межах компетенції, проводяться перевірки ділових партнерів Поліграфкомбінату «Україна» щодо наявності/відсутності корупційних ризиків для підприємства при здійсненні закупівель товарів, робіт та/або послуг у таких контрагентів для забезпечення виробничо-господарської діяльності Поліграфкомбінату «Україна».
Так, за результатами проведених Уповноваженим з антикорупційної діяльності перевірок ТОВ «Поллі-Сервіс» (код в ЄДРПОУ 32912338) під час здійснення Поліграфкомбінатом «України» закупівлі товарів у цього ділового партнера, корупційних ризиків не встановлено.
Також у 2022 році ДАСУ було здійснено аудит ДП «Поліграфкомбінат «Україна», за результатами якого жодних порушень із зазначених у запиті питань не було виявлено.
***
Щодо впровадження нових акцизних марок.
Додаємо позицію ДП «Поліграфкомбінат «Україна» за посиланням: https://pk-ukraina.gov.ua/1/
***
Зауважимо, що як результат впроваджених новацій, загальна сума перерахованих поліграфкомбінатом «Україна» до державного бюджету податків, попри повномасштабну війну, зросла з 580,8 млн грн у 2020 році до 916,7 млн у 2022 році. При цьому державні дивіденди збільшились з 158,8 млн до 337,8 млн, податок на прибуток – з 90,7 млн до 158 млн.
Одночасно видатки підприємства зменшились у рази за рахунок ліквідації посередницьких схем. Наприклад, тільки перехід на випуск нових бланків з чіпом, з якого не потрібно було здійснювати авторських відрахувань сторонній компанії, дозволив заощадити минулого року 34 млн грн (загалом цій сторонній компанії з 2015 по 2021 рік було сплачено роялті на суму 235,6 млн).
***
ДП «Поліграфкомбінат «Україна» завжди відкритий для співпраці зі ЗМІ. У разі виникнення додаткових питань, готові надати будь-яку інформацію, підтверджувальні документи та ознайомити з виробничим процесом на підприємстві».
17 липня 2023 року
НА ШЛЯХУ ДО ЄС: ЧОМУ ЗМІНЮЄТЬСЯ МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ
З 1 вересня 2023 року в Україні стає обов’язковим використання марок акцизного податку нового зразка. Дизайн водяного знаку на захищеному папері, що використовувався для виготовлення марок акцизного податку старого зразка, був незмінним з 2003 року. За 10 років підприємливі бізнес-винахідники зуміли обійти закон, почали виготовляти підроблені марки й фальсифікувати тютюнові вироби та алкогольні напої під виглядом відомих українських брендів. В результаті державний бюджет недоотримував мільярди гривень, а виробництво марок акцизного податку в Україні зменшилося з 5,3 млрд штук у 2012 році до 2,6 млрд штук у 2022 році.
Враховуючи численні факти виявлення правоохоронними органами, зокрема Службою безпеки України, підроблених марок акцизного податку, про що неодноразово повідомляло підприємство, Кабінет Міністрів України у червні цього року затвердив нові зразки марок акцизного податку, право інтелектуальної власності на які належатиме виключно державному підприємству «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів».
Згідно з міжнародним стандартом якості ISO 22382:2018 «Безпека та стійкість до відмови — Справжність, цілісність та довіра до продуктів та документів – Посібник зі змісту, безпеки, видачі та перевірки акцизних марок» надійним способом боротьби з підробленими акцизними марками та контрафактною продукцією є саме зміна їх дизайну.
В основу рішення Уряду закладений принцип, що збільшення зборів від акцизу відбувається не через збільшення процентної ставки акцизного податку, а шляхом збору податків та витіснення нелегальних марок з обігу всередині країни. Тепер підробити марку акцизного податку буде просто неможливо.
Ключовим ефектом такого рішення будуть значні додаткові надходження до державного бюджету, які вимірюватимуться десятками мільярдів гривень, без будь-яких додаткових витрат, зокрема кінцевих споживачів на підакцизні товари.
Посилення захисту паперової марки акцизного податку забезпечено завдяки зміні графічного дизайну, появі прихованих елементів захисту та голографічного захисного елементу з прихованою спектральною міткою. У комплексі методів захисного друку використовуються спеціальні захисні фарби, які приховані для людського ока, але спричиняють різноманітні оптичні ефекти при використанні спеціальних засобів контролюючими органами.
Унікальність захисту нової акцизної марки ґрунтується на використанні прихованих спектральних міток. Це не просто голографічний захист. Впроваджується оптичний захисний елемент, ядром технології якого є спектральний аналіз. Кожна голограма містить унікальну спектральну мітку, підробити яку неможливо. Розпізнати наявність такої мітки можна лише за допомогою спеціального портативного сканера – спектрального аналізатора. Відтак, фіскальні органи матимуть повний контроль за випуском та миттєву візуальну ідентифікацію марок акцизного податку без впровадження додаткових дій та, відповідно, без будь-яких додаткових бюджетних асигнувань.
Як і на акцизну марку в цілому, так і на захисний голографічний елемент зокрема, право інтелектуальної власності належатиме виключно Поліграфкомбінату «Україна».
При цьому слід звернути увагу, що попри свій безпрецедентний ефект в унеможливленні підробки акцизної марки, вартість захисного голографічного елемента у вартості наприклад однієї марки акцизного податку на алкогольні напої становить 8 копійок. Разом з тим усі сертифіковані виробники голографічної продукції в Україні можуть співпрацювати з Поліграфкомбінатом «Україна» щодо постачання спеціальних захисних матеріалів на умовах, визначених у Кваліфікаційних вимогах відбору постачальника матеріалів для виробництва захищеної продукції.
Для виготовлення марки акцизного податку, використовуватиметься захисний папір з водяним знаком нового зразка, на етапі створення якого застосовано набір захисних матеріалів та ознак, у тому числі захисних волокон, що за сукупністю елементів захисту відповідає захисту, встановленому для банкнотного паперу, право на виготовлення якого надається Національному Банку України, а права інтелектуальної власності належать Поліграфкомбінату «Україна». Зазначене унеможливлює виготовлення марки будь-ким іншим, окрім державного підприємства «Поліграфкомбінат «Україна»».
Нова марка акцизного податку з посиленим захистом має всі передбачені законодавчими та нормативно-правовими актами України літеро-цифрові та кодові позиційні ознаки, що сприятимуть запровадженню електронної системи контролю за обігом марок акцизного податку Track&Trace або інших цифрових технологій, які проектуються за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. А її захисний графічний дизайн включає комплекс явних та прихованих елементів захисту, регламентованих Директивою Європейського парламенту і Ради 2014/40/ЄС від 03.04.2014 року, її Імплементаційним рішенням № 2018/574 від 15.12.2017 року, а також стандартом Міжнародної організації із стандартизації (ISO) 22382:2018.
Зміна дизайну та посилення захисту марок акцизного податку відбулися в межах встановленої для попередніх марок вартості, що не є фінансовим тягарем для виробників та постачальників підакцизних товарів.
Разом з тим, як свідчить заявка-розрахунок від Державної податкової служби від 13.07.2023 року № 19144/6/99-00-09-02-02-06, що надійшла на адресу Поліграфкомбінату «Україна» після запровадження нової марки, уже на вересень 2023 року існує запит від бізнесу на виготовлення марок акцизного податку нового зразка для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва, у кількості 400 378 100 штук. Це понад втричі більше за замовлення, зроблені у червні 2023 року.
Вартість марки акцизного податку з урахуванням виготовлення голограми залишається на рівні близько 35 копійок для алкогольних напоїв та 16 копійок для тютюну. Натомість, враховуючи суттєвий приріст замовлень на нові зразки марок із посиленим рівнем безпеки, у бюджет держави від сплати акцизного податку додатково надійде десятки мільярдів гривень.
Відповідно до умов договору до основної заявки-розрахунку на закупівлю марок акцизного податку нового зразка надається додаткова, орієнтовна кількість якої за попередньою інформацією Державної податкової служби України становитиме 30 мільйонів штук. Враховуючи ці дані, Поліграфкомбінат «Україна» у 2024 році планує збільшити обсяги виробництва марок акцизного податку до орієнтовно 3,5-3,8 млрд штук на рік, що пропорційно відобразиться на показниках дохідної частини державного бюджету.
Таким чином, наведене вище свідчить про те, що від рішення Уряду про запровадження нових зразків марок акцизного податку виграє держава, яка отримає значні додаткові надходження до бюджету. Жодним чином не постраждає кінцевий споживач. А програє натомість лише недобросовісний бізнес, який не зможе більше підробляти марки акцизного податку і, як наслідок, ухилятись від сплати обов’язкових платежів до державного бюджету.
22 червня 2022 року
Державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів», що є великим платником податків та має стратегічне значення для безпеки і економіки держави, з першого дня повномасштабної агресії російської федерації та запровадження в Україні воєнного стану щоденно забезпечує виготовлення на замовлення центральних органів виконавчої влади суспільно-значущої продукції.
Підприємство не стоїть осторонь боротьби із загарбниками, 15 працівників підприємства за власної ініціативи вступили до лав Збройних Сил України та захищають Україну. Згідно наказу органу управління майном – Міністерства економіки України Поліграфкомбінатом «Україна» передано 15 одиниць власного автотранспорту для допомоги Збройним силам України.
У зв’язку із підвищенням попиту на бланки ідентифікаційних та реєстраційних документів в умовах запровадження комендантської години організовано роботу підприємства у дві зміни по 10 годин шість днів у тиждень. Керівництвом підприємства та трудовим колективом вживаються заходи щодо виконання показників фінансового плану. Державним підприємством у травні поточного року випущено товарної продукції на суму понад 212, 6 млн. грн., а з урахуванням темпу зростання фактичного обсягу виробництва у червні 2022 року намагатиметься досягнути виконання планових показників на 105 %.
Для підтримки державного бюджету у цей нелегкий час, Поліграфкомбінатом «Україна» сплачено за період березень-червень 2022 року податків на суму 147,8 млн. грн., з них понад 51,6 млн. грн. наперед.
Діяльність трудового колективу Державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» і надалі спрямовуватиметься на реалізацію заходів щодо стабілізації фінансового стану та розвиток економічного потенціалу країни, забезпечення обороноздатності та національної безпеки України.
16 лютого 2022 року – Україна разом: співробітники Поліграфкомбінату підтримали День Єднання
16 лютого співробітники Державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” долучилися до всеукраїнського відзначення Дня Єднання перед лицем загрози та інформаційного тиску, розгорнувши українські прапори, одягнувши українські вишиванки та разом виконавши Державний гімн України. Цей день став чудовою нагодою для нашого підприємства продемонструвати згуртованість та патріотичність.
Директор Поліграфкомбінату Тетяна Бондаренко, звертаючись до колег, підкреслила: “Сьогодні ми демонструємо нашу єдність заради кращого майбутнього. Тільки об’єднавшись усі разом ми вистоїмо. Це важливе нагадування для кожного з нас: Україна — єдина держава, а українці — єдиний народ! Тільки разом ми збережемо нашу країну! Всім мирного неба над головою та віри в краще!”
Нагадаємо, з метою зміцнення стійкості України в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського, морально-психологічного тиску на суспільну свідомість, Президент Володимир Зеленський Указом №53/2022 від 14 лютого 2022 року постановив провести невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства та оголосити 16 лютого Днем Єднання.
4 лютого 2022 року– Поліграфкомбінат «Україна» допомагає Збройним Силам України!
З метою допомоги, а також підтримки боєздатності та мобільності Збройних сил України за ініціативою керівництва й погодженням з наглядовою радою Поліграфкомбінату «Україна» та Міністерства економіки України прийнято рішення про передачу Міністерству оборони України 13 автомобілів та інших транспортних засобів.
9 грудня 2021 року – Міжнародний день боротьби з корупцією
Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti–Corruption Day) відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.
Цього дня 9 грудня 2003 року на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції (ухвалена Генеральною асамблеєю ООН 31 жовтня 2003 року).
Цей міжнародний договір передбачає заходи із запобігання корупції, покаранню винних, а також механізми міжнародної співпраці в боротьбі з нею. Він зобов’язує держави-члени проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи боротьби з цим явищем.
Працівниками державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» до міжнародного дня боротьби з корупцією пройдено щорічне навчання із курсу «Антикорупційний комплаєнс», що включає підготовку комплаєнс-офіцерів, яка проводилася висококваліфікованими спеціалістами Професійної асоціації корпоративного управління у партнерстві з Центром міжнародного приватного підприємництва (CIPE) з 2017 року та за участю представників Національного агентства з антикорупційної діяльності.
По результату проходження навчання та складання іспиту за програмою підготовки уповноважених з антикорупційної діяльності (комплаєнс-офіцерів) головою Правління Професійної асоціації корпоративного управління Олександром Окунєвим було вручено керівнику та працівникам різних напрямків діяльності підприємства 32 сертифікати.
Поліграфкомбінат «Україна» проголошує нульову толерантність та абсолютну неприпустимість будь-яких форм корупції.
Підприємство не вдається до корупції з метою отримання будь-яких переваг у сфері своєї діяльності від урядових та міжнародних організацій, не проводить незаконних виплат за сприяння або спрощення формальностей у зв’язку з господарською діяльністю, зокрема для забезпечення більш швидкого вирішення тих чи інших питань, та діє з суворим дотриманням антикорупційного законодавства.